Znojemská astronomická společnost

Ke hvězdám nevede vyšlapaná cesta

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Tábory Novinky Tábor Libochová 2016 - internetový zpravodaj

Tábor Libochová 2016 - internetový zpravodaj

Email Tisk PDF
seznam článků
Tábor Libochová 2016 - internetový zpravodaj
1. Táborový den 4.7. 2016; pondělí
2.Táborový den 5.7. 2016; úterý
3.Táborový den 6.7. 2016; středa
4.Táborový den 7.7. 2016; čtvrtek
5.Táborový den 8.7. 2016; pátek
6.Táborový den 9.7. 2016; sobota
7.Táborový den 10.7. 2016; neděle
8.Táborový den 11.7. 2016; pondělí
Fotogalerie tábora 2016
Všechny strany

Tabor Libochová Tabor Libochová

 

 

 

 

 

 

 

Důležitá informace: své děti si v sobotu 20. 8. 2016 můžete v táboře vyzvednout mezi 10 a 12 hodinou.

Nově také na facebooku: Spolek Táborových astronomů. Přidejte si nás mezi přátele!

Tábor je v plném proudu, celková fotogalerie zde.

Jednotlivé dny deníku:

 1. den2. den; 3. den; 4. den; 5. den; 6. den; 7. den

Poštovní adresa: LDT ZNAS, "jméno táborníka", 595 51 Křižanov

Táborový telefon: + 420 607 419 965 

Jak psát dětem maily.

Jako každý rok můžete posílat maily táborníkům. My je vytiskneme a předáme dětem na nejbližším nástupu jako běžnou poštu. Jen prosíme omezte velikosti případných příloh-barevných obrázků. Jsme v lese a připojení je přeci jen omezené.

Do předmětu napiště jméno a příjmení !!!

Mailová adresa táborníků je :  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Příklad: Novák Pavel -  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

V případě sourozenců se stejným příjmením pak: prijmení Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Příklad: Novák Pavel - Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 


 1. Táborový den 13.8. 2016; sobota

Dobře to dopadlo a všichni nakonec naše nové tábořiště našli. Každý po svém se začal seznamovat s nejbližším okolím tábora. Na prvním nástupu jsme zjistili, že tu máme spousta prvotáborníků. Věřím, že to i pro ně bude fajn zážitek!

K večeři nám kuchyně uvařila brgul. I první přídavky proběhly :-)

Navečír, když se začalo smrákat, přesunuli jsme se k ohništi k dalekohledům. Pak jsme si poleželi na louce a vyhlíželi jsme Perseidy. Bohužel nám výhled zastínily mraky. Teď už se nám obloha trochu vyjasnila, nicméně malí táborníci už spokojeně spí..

Pár fotek zde.


2. Táborový den 14.8. 2016; neděle

Dnes ráno nás se stanu vytáhlo sluníčko. K snídani jsme měli rohlík s paštikou. K obědu bramborovou  polévku, řízek s bramborem a k večeři špeksny.

Dopoledne se děcka vydali do blízkého okolí a svůj průzkum si pečlivě zaznamenávali do map. Bohužel je to tajný projekt, naše tábořiště je přísně tajné, tak fotky v galerii nenajdete J

Po poledním klidu jsme se pustili do výroby astronomických hodin. K tomu nám stačil papír, nůžky a lepidlo.

Poté jsme zneškodnili pobíhající chlupaté příšery, které se pokusily zaútočit na náš tábor.

V osobním volnu proběhl fotbalový turnaj, na který se v každé volné chvíli trénuje.

Ještě než se setmělo, menší děcka v našem kině shlédli Bartovu kometu, která pak plynule přešla na film o Měsíci.

Teď se všichni ukládají k spánku. Každý si nahlásil, zda si přeje být v noci zbuzen na pozorování nebo ne. Uvidíme, jakou budeme mít úspěšnost…

 Fotky zde.


3. Táborový den 15.8. 2016; pondělí

Jelikož je všední den, tak jsme hned ráno začali rozcvičkou.

K snídani byla přistávací dráha s žlutým pruhem (rohlík s meruňkovou marmeládou), na svačinu už do sebe třetí den tlačíme domácí štrůdl, k obědu kuřecí vývar s nudlema a bucattiny, na druhou svačinu melák a k večeři pak sýrová dráha (chleba se sýrovou pomou).

Dnešní celý den proběhl pod tématem Měsíc. Začali jsme překreslováním a znázorňováním jeho moří. V mezičase jsme odbíhali měřit délku stínu, abychom mohli určit astronomické poledne. To spočívalo v tom, že ve velice častých časových intervalech (někdo 5 minut, někdo deset, někdo hodinu a někdo jen dopoledne) jsme zaznamenávali délku stínu/časový údaj. To se pak vyneslo na jednotlivé osy na milimetrovém papíře, body se propojily v parabolu a její dno pak určilo astronomické poledne.

Dopoledne jsme také stihli nácvik a turnaj v ovládání kosmického ufa. Soutěžilo se na pěti stanovištích. Hod na přesnost, dálku, sám si sám, mezi dva kůly a na cíl. Na večerním nástupu se vítězům rozdaly diplomy a drobné sladké odměny.

Taktéž jsme diplomy a kokinama odměnili nejlepší průzkumníky moří Měsíce. Vyhráli ti, co v co nejkratším čase navštívili všechny nám známá moře.

Volné chvilky během dne každý vyplnil dle libosti. Hrál se na louce fotbal, menší děti se zabavily pexesem, kartami, a bůhvíčím vším.

Právě teď si promítáme Zootropolis. Zaječice Hopkavá se zasadila o lepší svět, tak už můžeme jít pěkně spinkat.

Zpráva na závěr pro milovníky hub: ROSTOU ;-)

Fotky zde.


4. Táborový den 16.8. 2016; úterý

Ráno jsme začali zevrubným úklidem stanů. Někdo to měl hotové během chvilky, někomu třídění špinavých od čistých ponožek trvalo trochu déle.

K snídani byl rohlík se šunkou, k obědu frankfurtská polévka a kuřecí rizoto, na večeři paštikovo-česneková pomazánka, po které se hned zaprášilo. Na sváču pak tatr a jablko.

Dopoledne jsme si zdokonalovali pamatováka v užívání astronomických pojmů. Každý táborník prošel krátkou cestu, na které byla rozmístěna spousta tematických slov. Úkolem bylo si je všechny zapamatovat a na konci svěřit papíru.

Ještě před obědem jsme stihli výrobu astronomických baterek, ale z důvodu malých technických problémů si dáme ještě druhé kolo. Většina diod nám bohužel zkratovala. Nicméně teď už víme jak na to (malé dětské ručičky jsou vhodné až od určitého momentu), tak snad druhý pokus dopadne lépěji. Také jsme probírali jednotlivá souhvězdí.

Po poledním klidu, stráveném v příjemném chládku na kraji lesa jsme prověřili naše nově nabyté znalosti o souhvězdích. Stala se totiž taková nemilá věc a hvězdy se nám na obloze pomíchali. Naším úkolem bylo je posbírat a nenechat se přitom sestřelit nepřátelskými asteroidy.

Kromě přednášky o souhvězdích jsme se dozvěděli také něco málo o červích dírách. Hned jsme si také jejich výrobu vyzkoušeli. Až se vám doma začne ztrácet moučkový cukr, jedlá soda a tuhý podpalovač, už víte proč :-)

Těsně před večeří proběhl kvíz – poznávačka moří Měsíce. Na slepé mapě bylo potřeba správně určit polohu moře, které si soutěžící vylosovali. Starší osazenstvo tábora muselo navíc přidat i název v latině.

Po večeři jsme pustili další film – Stopařův průvodce po galaxii. Snad budete ušetřeni Vogonské poezie…

Fotogalerie zde.


5. Táborový den 17.8. 2016; středa

K snídani jsme měli rohlík s medem, k obědu zeleninový vývar a guláš s knedlíkem. K večeři pak vajíčkovou pomazánku.

Dnes jsme podnikli půldenní výlet do trochu více vzdáleného okolí tábora. Dle slovního popisu děcka museli projít předem určenou trasu, na které na jednotlivých stanovištích plnily úkoly různého zaměření, od šikovnostních ke znalostním. Všichni se ve zdraví vrátili zpět. Starší si dokonce trasu prodloužili, protože je neuspokojil zavřený COOP v Nové Vsi, tak to risknuli s Libochovou. Byli šťastní jak blechy, že si mohli kopit brambůrky a kofolu. Mladší děti pak do tábora donesly spoustu okurek salátovek, protože je cestou dostaly od nějaké hodné paní. Očividně kromě hub rostou i okurky :-)

Po návratu proběhly spíše odpočinkové hry jako Dobble, Švábí salát či „sestřelování vesmírných lodí“.

Na večerním nástupu jsme vyhodnotili zahrané hry a rozdali emaily.

Večer se promítala pohádka Hvězdný prach. Dobrovolníci pak za tmy ještě pozorovali.

Fotogalerie zde.


6. Táborový den 18.8. 2016; čtvrtek

Ke snídani jsme měli rohlík se sýrovou pomazánkou, k obědu smažený sýr s bramborem a tatarkou. Na svačinu tatranku a meloun, který  nám v teplém počasí pěkně bodl.

Ráno jsme si vyzkoušeli, jak zdatní jsme obchodníci s mezigalaktickým zbožím. Každý vyfasoval kreditku s přednabytou minimální částkou a úkolem bylo tuto částku rozmnožit. Tedy zjistit, kde se dá milky way či kometa pořídit co nejlevněji a kde ji naopak střelit za maximální částku.

Po návratu z nákupů jsme si z papíru vystříhali otočnou mapu oblohy, kterou jsme uprostřed sepnuli patentkou tak, aby zůstala pohyblivá.

A jelikož nám ještě do oběda nějaký čas zbyl, zvládli jsme vesmírný scrabble. Kromě klasického bodování tematická slova byla navíc bodována dvojnásob. Z obrázku snadno určíte která.

Po poledním klidu jsme se přeměnili v rakety a vydali jsme se prozkoumat nejbližší vesmír. V naší galaxii bylo rozmístěno několik planet a hvězd a naším úkolem je bylo je všechny navštívit a kolonizovat. To nám však znepříjemňovali piráti. Stačilo však, aby posádka rakety byla kompletní, ochranný štít se aktivoval (držet se v kroužku za ruce) a vše bylo v pořádku. Horší už to bylo u samostatně působících jednotek, které snadno přišly o život a musely si jít na start pro nový.

Počasí nám letos opravdu hodně přeje, sluníčko svítí vydatně každý den, tak jsme se dnes pustili do jeho pozorování.

Mladší část astronomů si vybarvovala omalovánka a starší se pustili do pozorování proměnných hvězd.

Po osobním volnu, které každý opět trávil po svém jsme si promítali Stelárium a teď běží Simpsnovi – Vraťte Líze oblohu. O světelném znečištění ve městech víme každý své..

Fotogalerie zde.


7. Táborový den 19.8. 2016; pátek

Ke snídani jsme měli rohlík s máslem a s marmeládou. K obědu nudle s mákem a na večeři jsme si opekli špeksny.

Ráno jsme začali kratičkým seznámením se se znameními zvěrokruhu. Úkolem táborníků pak bylo zjistit a zapsat si, v jakém znamení jsou jejich ostatní kamarádi a vedoucí. Večer jsme se pak přesvědčili, že to, co tvrdí astrologové se rozhodně neshoduje s názorem astronomů. Téměř každý žijeme v omylu, v jakém znamení jsme se narodili. Když jsme ve Steláriu cestovali časem zpět, zjistili jsme, že se slunce nacházelo v úplně jiném znamení, než uvádíme dnes. A také jsme se dozvěděli něco o všudy přítomném opomíjeném Hadonoši.

Včera jsme také malinko nahlédli za oponu šifer, konkrétně morseovky. Vysvětlili jsme si princip teček a čárek. Dneska jsme vše uvedli do praxe, když si děcka v lese zahráli morseso. K vylosovanému dílečku (písmenku či symbolům) bylo potřeba přiřadit opak.

Dopoledne také proběhl nácvik krátké scény na motivy Simpsonů (Bartova kometa či Lízino temné nebe). Odpoledne pak proběhlo představení na ostro.

Před opýkáním špekáčků jsme také vyráběli mega červí díru s posledních zbytků ingrediencí.

Na večer pak proběhlo závěrečné vyhodnocení, předání diplomů a malých pozorností.

Den jsme ukončili promítáním pohádky Walle. Teď už všichni spokojeně spinkají a nemůžou se vás do zítra dočkat :-)

Fotogalerie zde.


8.Táborový den 20.8. 2016; sobota

Odjezd

 


 

 

Fáze Měsíce

Vnitřní planety

Počasí

Táborové obrázky